Siekiera była bardzo ważnym narzędziem roboczym starożytnych Wikingów zarówno w czasie pokoju, jak i podczas kampanii wojskowej. W ostatnich latach rzucanie siekierą stało się dość popularnym sportem, zwłaszcza za granicą, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie odrodzenie się zaczęło. W 2006 roku w Toronto mało, kto wierzył, że stanie się światowym sportem. W Europie przełomem w powrocie do tego wyjątkowego sportu okazał się rok 2016, gdzie zaczęły się otwierać kluby do rzucania siekierami w Anglii oraz w Polsce.

Rzucanie siekierą na świecie

Rzucanie siekierą na świecie wzbudziło zainteresowanie mężczyzn i kobiet. Dlaczego ten sport tak przyciąga ludzi? Jest to znakomita rozrywka i współzawodnictwo w gronie przyjaciół podczas imprez takich jak wieczory kawalerskie czy panieńskie. Niektóre firmy decydują się na organizowanie imprez integracyjnych w miejscach gdzie możliwe jest rzucanie siekierami. Jakie kraje europejskie dominują w tym sporcie? Dobrze zorganizowane miejsca do rzucania siekierą znajdują się w: Polsce, Anglii, Francji, Węgrzech, Słowenii, Belgii, Hiszpanii, Czechach. Holandii itd.  

Niewinne początki rzucania siekierą na świecie

Minęło już wiele lat od powstania pierwszej ligi do rzucania siekierą, która rozprzestrzeniła się w całej Kanadzie i przeniosła do kolejnych miast w USA i Europie. Pomysł narodził się zupełnie przypadkowo w 2006 roku w Toronto, gdzie grupa przyjaciół postanowiła zabić nudę, rzucając siekierą w pień drzewa na podwórku. Nie wiedzieli, że ten niewinny pomysł przekształci się w końcu w światowy sport.

Zasadniczo każdy, kto to robi, przyznaje, że rzucanie siekierą wywołuje fantastyczne emocje.To rodzaj oczyszczającego testu, który pomaga pozbyć się złości, strachu, niepokoju i negatywnych emocji. Oczywiście początki mogą być trudne, ponieważ często trzeba przezwyciężyć swoje lęki. Ale kiedy ktoś zrobi to po raz pierwszy, będzie chciał to zrobić ponownie. Jest to prawdopodobnie główna przyczyna rosnącej popularności rzucania siekierą na świecie.

Inny czynnik może mieć związek z konkurencją. Pod względem reguł można to porównać na przykład z rzutkami, gdzie wszystko jest w zasadzie w rękach uczestnika. Rywalizują między sobą różni ludzie, spotykają się towarzysko i bawią się razem w tym samym czasie. Dlatego rzucanie siekierą jest najczęściej oferowane w barach lub pubach. Coraz więcej państw na całym świecie propaguje ten sport.

Jak wygląda rzucanie siekierą w Polsce?

Odpowiednio przygotowane miejsca do rzucania siekierą są także w Polsce. Axe Nation to pierwszy klub, który zrzesza entuzjastów rzucania siekierą i ma swoje placówki w kilku polskich miastach: Kraków, Warszawa, Szczecin.To tutaj ludzie mogą przyjść i bawić się w rzucanie siekierami, a wszystko to w towarzystwie napojów i przekąsek. Istnieje 5 torów i na każdym z nich może znajdować się drużyna składająca się 5 osób, co pozwala na organizację wieczorów kawalerskich, panieńskich, a także imprezy integracyjne.

Oczywiście wszystko jest zgodne z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Dlaczego warto w takim miejscu rozładować emocje i spędzić miło czas? Przy każdym torze ustawione są stoliki i miejsca do siedzenia, tak, więc uczestnik może odpocząć i zagrzewać do rywalizacji graczy. Każdy gracz otoczony jest wsparciem podczas wyboru odpowiedniej wielkości siekiery i zapoznaje się z kolejnymi tajnikami tej pasjonującej rozgrywki.    

rzucanie siekierą

Czy warto zorganizować imprezy z rzucaniem siekierą?

Praktycznie każda impreza może zostać zorganizowana w klubie Axe Nation, najczęściej są to wieczory kawalerskie i panieńskie, ale można przyjemnie spędzić podczas urodzin, imienin a także na nietuzinkowej randce. Wszystko zależy od oczekiwań uczestników, rzucanie siekierami doskonale sprawdza na firmowych imprezach integracyjnych gdzie najważniejsza jest dobra zabawa i współzawodnictwo. Organizator udostępnia małe siekierki i duży topór, uczestnicy uzyskują doskonałą przestrzeń z torami a także trenera, który dba o poznanie właściwej techniki rzucania siekierą.      

Jak wygląda zabawa pochodząca od Wikingów? To proste, po prostu uczestnicy rzucają siekierą do drewnianej tarczy. Jak rozstrzygane jest, kto wygrał rozgrywkę? Otóż, w zależności od tego, w które miejsce dany gracz trafił, przyznawane są punkty. Mimo, że sam pomysł na rzucanie siekierami pochodzi z dawnych czasów, to później odrodził się wśród drwali, którzy poszukiwali sposobu na dobrą rozrywkę. Obecnie rośnie coraz większe grono zwolenników tego sportu, który jest również dobrym sposobem na wspólną zabawę.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Niektórzy ludzie mogą zobaczyć ostrze siekiery używanej w tej grze i zastanawiać się, czy to bezpieczny sport. Trzeba przyznać, że rzucanie siekierą wydaje się być niezwykle bezpiecznym sportem, pod warunkiem przestrzegania odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Zwykle dzieje się to w zamkniętej przestrzeni lub na ograniczonym obszarze. Według statystyk wypadków przy rzucaniu siekierą jest mniej niż np. w piłce nożnej czy innych sportach kontaktowych. Rzucanie siekierą, podobnie jak rzutki, jest sportem bezdotykowym, który znacznie ogranicza ryzyko kontuzji.

Co więcej, w historii tego światowego sportu było tylko pięć lub sześć drobnych urazów z powodu braku wiedzy. Naprawdę świetnie bawią się ludzie w każdym wieku, duch rywalizacji nigdy nie gaśnie i można wykazać się kreatywnością i zwinnością. Rzucanie siekierą może być świetną zabawą dla każdego, kto ma ochotę na odrobinę dreszczyku emocji, szuka pomysłów na imprezy towarzyskie lub po prostu chce się bawić z rodziną.